Opony w transporcie 0
Opony w transporcie

Opony w transporcie ładunków są przystosowane do bardzo ciężkiej pracy. Ich wytrzymała konstrukcja jest dostosowana do przewożenia towarów o różnej masie i na różne odległości. Zaprezentuję przydatne informacje dotyczących opon do pojazdów ciężarowych.


Oznaczenia opon ciężarowych


Znajdziemy je na bocznej ściance opony. Informacja na temat parametrów jest zapisana w postaci ciągu liter i cyfr. Każdy kto kiedy kol wiek zakupił opony ma już dobrą wprawę i doskonale zinterpretuje każde z oznaczeń na oponie. Opona ciężarowa ma następujące oznaczenia:

 • szerokość opony,
 • średnicę obręczy,
 • rodzaj zastosowanej konstrukcji,
 • wysokość profilu.
 • Przeznaczenie opony:
  • oś prowadząca RHS,
  • oś napędowa RHD,
  • do naczep RHT
 • indeks nośności


Producent ma również obowiązek udzielić dokładnej informacji na temat maksymalnego obciążenia oraz najwyższej dopuszczalnej prędkości. Obydwa parametry znajdziemy w instrukcji dotyczącej konkretnego modelu opon. W wszelkie informacje na oponach nowych z naszego sklepu www.twojepasy.pl znajdują się na naklejkach, na oponach.

Indeks nośności – co to znaczy?


Kupując opony ciężarowe należy bezwzględnie sprawdzić ich indeks nośności. Jest on bezpośrednio związany z czynnikami wymienionymi wcześniej, a więc z maksymalną nośnością oraz maksymalną dopuszczalną prędkością. Indeks nośności oznacza po prostu największe dopuszczalne obciążenie opony przy jeździe z najwyższą dopuszczalną prędkością. Indeks nośności ustalany jest przez producenta pojazdu. Zastosowanie opon z niższym indeksem nośności niż zalecane może doprowadzić nie tylko do szybszego zużycia się bieżnika, lecz także do pęknięcia gumy w trakcie jazdy.

Opony ciężarowe a rodzaj podłoża


Opony ciężarowe można podzielić również ze względu na rodzaj podłoża, do którego są przystosowane. Wśród nich znajdziemy opony przeznaczone do transportu dalekobieżnego oraz lokalnego. Transport lokalny to często transport budowlany budowlanym, opony stosowany w tym transporcie mają inną konstrukcje i wytrzymałość. Transport pojazdami dostawczymi oraz w transporcie osobowym autobusami mają zastosowane opony miejskie. Opony na drogi twarde, gruntowe i szutrowe stosujemy opony typu off-road.

Opony zimowe do ciężarówki

W transporcie ciężarowym stosuje się opony letnie i zimowe i choć w Polsce nie ma przepisów nakazujących stosowanie opon zimowych i letnich to w pozostałych krajach Unii Europejskiej przepisy SA bardziej jednolite. Ze względu na bezpieczeństwo na drodze i bezpieczeństwo transportowanego ładunku warto jest zaopatrzyć pojazdy w opony zimowe i letnie. Firma Interauto Sp. z o.o. w swojej oferuje konkurencyjne ceny na wymianę opon ciężarowych i rolniczych zakupionych na naszej stronie www.twojepasy.pl

Eksploatacja opon ciężarowych

Każdy kierujący pojazdem ciężarowym ma obowiązek kontroli stanu opon, kontroli podlegają takie czynniki jak stan wizualny opony i uszczerbki w konstrukcji opony, ciśnienie powietrza w oponie. Kierujący pojazdem powinien kontrolować zarówno opony w ciągniku jak i w naczepie, przyczepie. Brak kontroli może nas zaskoczyć nagłym ubytkiem powietrza lub nawet wybuchem opony podczas jazdy, co powoduje koszty dostarczenia ładunku do odbiorcy. Niskie ciśnienia lub nieregularne ciśnienia w oponach powodują zwiększone zużycie paliwa i szybsze zużycie opon.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl